4 ieteikumi, kā plānot budžetu ģimenei

budžeta plānošanaKatrs cilvēks savu budžetu plāno citādāk. Protams, ir arī cilvēki, kuri vispār neplāno budžetu, līdz ar to arī bieži vien saskaras ar finansiālām grūtībām. Ir ieteicams plānot savu personīgo budžetu, jo tas palīdz kļūt finansiāli stabilākam, kā arī palīdz iekrāt liekus naudas līdzekļus.

Ja Tev ir izveidota sava ģimene, tad budžeta plānošana ir īpaši svarīga. Ja ģimenē jūs vēl to nedarat, tad to vajadzētu sākt darīt pēc iespējas ātrāk. Raksta turpinājumā atradīsi 4 ieteikumus, kā plānot budžetu ģimenei.

  1. Budžeta stratēģijas izvēle

Pats populārākais un vienkāršākais veids, kā sākt budžeta plānošanu, ir vienkāršu pierakstu veikšana. Atrodiet laiku, kad visa ģimene varat sanākt kopā un pārrunāt savu budžetu. Jums nepieciešams uzskaitīt visus ģimenes ienākumus un izdevumus. Šādā veidā varēsiet redzēt kurās jomās tiek tērētas vislielākās naudas summas, kā arī zināsiet, kur jāsamazina savi tēriņi. Šo pierakstu var veikt uz vienkāršas papīra lapas, var arī izmantot speciālas budžeta plānošanas aplikācijas, kuras var lietot gan mobilajos tālruņos, gan datoros.

  1. Izdevumu kontrolēšana

Bieži vien ir tā, ka cilvēki izvēlas norēķināties ar bankas karti. Šādā veidā ir grūti sekot līdzi naudas plūsmai. Mēneša beigās var attapties, ka iztērēts pārāk daudz un nekas pāri vairs nepaliek. Tāpēc ieteicams daļu no saviem ienākumiem salikt aploksnē, kas būs paredzēti ikdienas tēriņu segšanai, piemēram, rēķinu apmaksai, pārtikas iegādei un citiem. Mēneša garumā tērējiet tikai to naudu, kas atrodas aploksnē. Šādā veidā varēs redzēt, cik daudz tiek tērēts un cik daudz vēl ir atlicis. Kā arī tas trenēs paškontroli, kā arī pavērs iespēju ietaupīt.

  1. Prioritāšu izvērtēšana

Ģimenē noteikti ir jāizvērtē prioritātes. Nedrīkst tērēt naudu visām savām iegribām, jo ir jādomā arī par citiem ģimenes locekļiem un viņu vajadzībām. Viena no svarīgākajām prioritātēm noteikti ir ikmēneša rēķinu apmaksa. Tāpēc šos rēķinus vajadzētu apmaksāt vispirms. Pēc tam var sākt plānot citus tēriņus, piemēram, pārtikas izdevumus vai atpūtas izdevumus. Noteikti jāņem vērā arī izdevumi, kas saistīti ar bērnu izglītību. Iespējams, ka bērni vēlas apmeklēt kādus interešu izglītības pulciņus, kuri ir maksas. Tādā gadījumā nevajadzētu bērniem liegt šādu iespēju, jo šādi pulciņi nāk par labu bērna attīstībai un izaugsmei. Katrā ziņā tēriņus, kas saistīti ar pašu individuālajām iegribām un kas nav pirmās nepieciešamības preces, var atlikt uz mēneša beigām. Ja naudas pietiek arī mēneša beigās, tad, protams, var sevi palutināt.

  1. Iekrājumu veidošana

Budžeta plānošana būs efektīva tādā gadījumā, ja mēneša beigās pāri būs palikuši vēl kādi brīvi naudas līdzekļi, kurus varēs novirzīt iekrājumu veidošanai. Patiesībā mēneša sākumā jau vajadzētu noteiktu summu atlikt iekrājumiem. Iekrājumus pēc tam var izmantot kāda mērķa realizēšanai vai kādām neparedzētām dzīves situācijām.