6 vienkārši soļi, kas palīdzēs kļūt gudrākam personīgo finanšu pārvaldībā

kredītsEfektīva finanšu pārvaldība ir ļoti svarīgs priekšnoteikums visdažādāko mērķu sasniegšanā. Protams, ar to vien nepietiek. Papildus dažkārt vajadzīgs arī mainīt ikdienas ieradumus un veikt konkrētas darbības.

Turpinājumā daži vienkārši soļi, kas palīdzēs kļūt gudrākam naudas pārvaldīšanā un gūt labākus rezultātus.

Nosaki mērķus un prioritātes

Lai saprastu, kāds tad ir vēlamais rezultāts, vispirms jābūt skaidram mērķim. Patiesībā ik gadu pat neapzinoties mēs pieņemam tūkstošiem finansiālu lēmumu – tie visi var mūs atbalstīt vai tieši pretēji – kavēt ceļā uz mērķi. Šī iemesla dēļ ir tik svarīgi izvirzīt prioritātes un paturēt tās prātā ikdienā.

Vai Tavs mērķis ir izveidot stabilu uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem? Vai varbūt Tev ir kredīts un prioritāte ir tā atmaksa? Vai varbūt ir pienācis laiks mājokļa labiekārtošanas darbiem un Tu vēlies sakrāt šim mērķim? Lai arī kāda būtu Tava iecere, tai vajadzētu motivēt pārkārtot visus citus naudas tērēšanas ieradumus.

Protams, var gadīties, ka mērķi ir vairāki. Tādā gadījumā sagrupē tos vairākās kategorijās – īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa. Kad tas paveikts, nosaki prioritātes – kurš no mērķiem ir visbūtiskākais šobrīd? Uz to arī būtu vēlams koncentrēties.

Izveido budžeta plānu

Protams, ar skaidru vīziju un apņemšanos nepietiek. Vajadzīgs arī plāns, kā to sasniegt. Tādēļ izveido ieradumu veltīt laiku finanšu plānošanai un regulāri sekot līdzi progresam.

Piefiksē izdevumus

Lai iegūtu kontroli pār savu finansiālo situāciju, svarīgi saprast, kādi ir šī brīža naudas tērēšanas paradumi. Lai gūtu skaidru priekšstatu, svarīgi sākt pierakstīt visus, pat vismazākos izdevumus. Turklāt to vajadzētu darīt ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi.

Šim nolūkam var izmantot gan parastu pierakstu burtnīcu un rakstāmo, gan arī excel tabulu datorā vai kādu no šim mērķim paredzētajām mobilajām aplikācijām.

Ievies vajadzīgās korekcijas

Kad esi novērtējis reālo situāciju, vari ieviest vajadzīgās korekcijas, apņemoties turpmāk pieņemt gudrākus finanšu lēmumus. Kā to izdarīt? Lūk, daži ieteikumi:

  • Uz veikalu dodies ar iepirkumu sarakstu un izvairies no impulsīviem pirkumiem;
  • Norēķinies skaidrā naudā. Lai izmantot bankas karti var šķist ērtāk, tomēr tā ir grūtāk izsekot līdzi tēriņu apmēram;
  • Salīdzini cenas un izmanto akciju piedāvājumus;
  • Pārtikas produktus pērc tikai tik, cik nepieciešams, lai izvairītos no pārtikas izmešanas pēc tam

Liekos tēriņus iespējams atrast teju ikvienā sfērā. Lai arī sākumā tas var šķist visai sarežģīti, tomēr pārmaiņas ātri kļūst par ieradumu.

Saglabā pozitīvu kredītvēsturi

Finanšu stabilitātē milzīga nozīme ir arī kredītvēsturei. Pozitīva kredītvēsture Tev var palīdzēt vairākos veidos – kredīta noformēšana būs daudz vienkāršāka, turklāt tas var tikt piešķirts ar labvēlīgākiem nosacījumiem. Būtiski arī, ka kredītvēsture var ietekmēt arī auto apdrošināšanas izmaksas.

Maksā sev pirmajam

Taupīt un krāt naudu nav viegli, tomēr tas ir svarīgi, lai saglabātu finansiālo stabilitāti ilgtermiņā. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā ik mēnesi papildināt savu uzkrājuma fondu, ir ieviest paradumu maksāt sev pirmajam. Tas nozīmē, ka šim mērķim atvēlētā summa tiek atlikta uzreiz algas dienā.

Lai tas būtu vienkāršāk izdarāms, vari pieslēgt arī automātisko maksājumu. Tas palīdzēs nepazaudēt motivāciju un neļaus neparedzētiem apstākļiem ietekmēt Tavu lēmumu.

Lai arī kādi būtu Tavi mērķi, tos sasniegsi tad, ja plānosi savu finanšu plūsmu, nezaudēsi motivāciju  un pieņemsi gudrus lēmumus.