Aizpildīt CV pareizi – padomi un ieteikumi

Parasti sava CV sagatavošana prasa ne mazums pūļu un zināšanu. Tā var būt tikai viena A4 lapa, kas daudzu kāroto uzņēmumu durvis var vai nu atvērt, vai aizvērt. CV jeb tulkojot no latīņu valodas Cirriculum Vitae, ir autobiogrāfija – dzīves gājums, kas tiešākajā nozīmē ir cilvēka vizītkarte.  Tas atspoguļo cilvēka pieredzi, spējas, motivāciju, plānus. Šo dokumentu nedrīkst uztvert kā sacerējumu vai radošo spēju pierādījumu. Tam ir jābūt ļoti konkrētam, vienkāršam, saprotamam un rakstītam tās valsts valodā, kurā pretendē uz vakanci. Ja tiek izmantoti sarežģīti termini, tie noteikti jāizskaidro.

Dzīvesgājuma vēsture 

Pirmo CV tā pamata funkciju izpratnē uzrakstīja dižais un visiem labi zināmais Leonardo Da Vinči, kas bija mākslinieks, izgudrotājs, rakstnieks un renesanses aktīvists. Pastāv uzskats, ka tieši viņš bija tas, kas sarakstījis pirmo rezumē, tāpat kā izgudrojis helikopteri vai uzgleznojos Monu Lizu. Tas noticis 1482. gadā, kad da Vinči sūtīja darba pieteikumu Milānas grāfam.

Sagatavot CV online ir ļoti elementāri 

Aizpildīt CV var vienkārši – izmantojot internetā pieejamas un jau gatavas veidnes, kas neļaus kļūdīties un aizmirst kādu svarīgu notikumu. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir formatējums. Jāraksta bez kļūdām, gramatiski un stilistiski pareizi. Pat ja internetā aizpildīts CV datora ekrānā izskatās ideāli, noteikti tas ir arī jāizdrukā, lai tad, kad to darīs potenciālais darba devējs, tas neaizņemtu 5 lapas.

Personiskā informācija 

Ļoti svarīgs nosacījums ir korekta personiskā informācija – vecums, dzimums, kontakti, lai nepieciešamības gadījumā var sazināties. Noteikti jāpārdomā e-pasta adrese, kura arī parāda potenciālā darba ņēmēja stilu. Tai nevajadzētu būt kjirsiitiz@inbox.lv, vai līdzīgai.

Izglītība 

Izglītības lauki ir vieni no būtiskākajiem. Izvēlētās mācību iestādes atspoguļo cilvēka personību, motivāciju un ambīcijas, kā arī parāda izaugsmes spējas. Ziņas par izglītību parasti tiek norādītas, sākot no pēdējās apmeklētās mācību iestādes. Ja ir kādi īpaši atzīmējami bonusi, kas var uzlabot darba devēja domas par potenciālo darba ņēmēju, CV jānorāda arī tie. Piemēram, īpaši labs novērtējums diplomdarbā, aktivitātes studentu/skolēnu pašpārvaldē, diplomi par citiem īpašiem nopelniem. Tas var nebūt saistīts tikai ar akadēmisko sfēru, bet arī ar ārpusskolas darba organizēšanu, piemēram, iesaisti sociālajos projektos.

Darba pieredze – galvenais kritērijs 

Viennozīmīgi pats galvenais kritērijs ir iepriekšējā darba pieredze. Ja izglītība var būt formāla un pat fiktīva, tad darba pieredze samelot neļaus. Arī iepriekš veiktie darbi jāsakārto hronoloģiskā secībā, sakot no pēdējā. Tā kā profesijas ir tik dažādas, noteikti vēlams pastāstīt par pienākumiem, lai darba devējs varētu novērtēt prasmes un iemaņas.

Uzmanīgi ar liekiem un vēsturiskiem faktiem! 

Kā jau minēts raksta sākumā, CV noteikti nav sacerējums. Tādēļ nevajadzētu aizrauties uzskaitīt visus pulciņus, kur esi piedalījies un mācību olimpiādes, par kurām saņēmi atzinības rakstus. Tas ir pilnīgi lieki un nevajadzīgi! Jāsniedz informācija tikai par patiešām nozīmīgiem un svarīgiem faktiem, kas var palīdzēt saņemt uzaicinājumu uz nākošo pārrunu kārtu.

Prasmes un intereses 

Arī hobiji atspoguļo cilvēka personību un parāda rakstura iezīmes. Ja vēlaties ieņemt nopietnu un vadošu amatu, nevajadzētu norādīt, jāpārdomā savu hobiji, kas iespaidu paspilgtinās, nevis otrādi. Piemēram, ja kandidē uz vietu automašīnu servisā, tad brīvā laika aktivitātes, kas saistītas ar ralliju būs ļoti piemērotas un potenciālais darba devējs sapratīs, ka mašīnas patīk ne tikai darba laikā.

Jautājumi, ko CV labāk neiekļaut

CV var iztikt bez jautājumiem par jūsu politisko, reliģisko, kā arī seksuālo pārliecību. To nevajadzētu minēt ne pie personības, ne iemaņu, ne motivācijas sadaļā. Piemēram, ja esat aktīvs geju tiesību aizstāvis, tad darba devējs var uztraukties par to, kā jūs izturēsieties pret klientiem, kas ir pret viena dzimuma attiecībām.

Atsauksmes reālo prasmju un pieredzes pārbaude

Ļoti svarīga CV sadaļa ir atsauksmes. Šajā daļā jāraksta bijušie vadītāji vai kolēģi, kas var pastāstīt par jūsu pieredzi, iemaņām un ieteikt jaunajam darba devējam. Ja darba pieredzes nav, tad var rakstīt pasniedzējus, skolotājus vai kursu vadītājus. Lai potenciālais darba devējs saprastu, ka viss ir korekti, jānorāda vārds, uzvārds, amats, pakļautība un tālruņa numurs. Vēlams arī sazināties ar šo personu un saskaņot šo ierakstu. Citādi, ja jūsu bijušais vadītājs par jums pastāstīs ne visai glaimojošas lietas, var nākties iespējamo darbu zaudēt. Starptautiskos un lielos uzņēmumos reizēm ir nepieciešamas pat piecas un vairāk atsauksmes.

Dabiskums un patiesība – CV stūrakmeņi 

Lai CV izdotos patiesi labs un no tā strāvotu personība, tam ir jābūt maksimāli vienkāršam, dabiskam un balstītam uz patiesiem faktiem. Noteikti nevajag izdomāt un melot, jo tas būs jūtams jebkurā gadījumā – vai nu nākošajā pārrunu kārtā, vai jau sākot darbu. Ja darba devējam nepieciešamas iemaņas darbam ar konkrētu datorprogrammu, labāk teikt, ka pašlaik šo prasmju nav, bet ātri to var apgūt, nevis melot, ka šī sistēma ir lieliski zināma.