Ar somu plecos, jeb labs pārgājiens…

sporta mugursomas pārgājienam ziemāZiema ne par kripatiņu nav sliktāks laiks, lai dotos pārgājienos. Nezin kāpēc visi pieraduši, ka pārgājienos, lielākās ekskursijās un ekspedīcijās (un tādās personīgās, ne uzņēmumu finansētās) dodamies tikai vasarā. Kļūdaini. Ziemā ir daudz skaistāk, mierīgāk un pat, teiktu, patīkamāk doties tādā kārtīgā (jā, arī divu dienu, kāpēc gan ne), pārgājienā.

Protams, ziema ar saviem laika apstākļiem ievieš lielākas korekcijas pārgājiena plānošanā. Nevar tā vienkārši doties ārā no mājas ar ūdens pudeli un dažām maizītēm mugursomā, pieļaujot, ka nakti var pārlaist, nu, kaut parkā uz soliņa. Nē. Ziemā ekipējums (arī lai dotos ikdienā uz darbu) ir nepieciešams daudz nopietnāks.

Pirmkārt, saprotam maršrutu un savus spēkus, dodoties ziemas pārgājienā. Iespējams, ar 10 – 20 km būs pietiekami un vēlēsimies vien ātrāk nonākt galapunktā… tad vērts padomāt par pārgājiena maršrutu apļveidā – kur sākām, tur arī nonākam – pie mašīnas vai viesu nama, kur nu esam brīvdienās izvēlējušies apmesties, lai realizētu izvēlēto pārgājiena maršrutu.

Te var līdzi arī neko daudz neņemt – galvenais, pašam saģērbties silti un ērti, lai ceļā nav ne karsti, ne auksti un kājas vai rokas nesalst. Var paņemt līdzi sporta mugursomu, kurā termoss ar tēju un maizītes, rezerves cimdi un zeķes un līdzīgi sīkumi. Sporta mugursomas tās pašas mugursomas vien ir, tikai daudz vieglākas

un ērtāk nesamas, nekā tūrisma mugursomas, kuras, lai gan vasaras pārgājieniem ideālas, ziemas pārgājieniem var šķist daudz par smagu un nepraktisku.

Savukārt, ja izvēlamies tomēr kaut ko ekstrēmāku – iet dienas lielāko daļu, pārnakšņojot (izvēlēsimies šoreiz nevis teltī, bet kādā viesu namā vai brīvdienu mājā) un no rīta turpinot pārgājienu līdz mērķim X, nepieciešama arī rūpīgāka plānošana un nopietnāks ekipējums.

10 km pastaiga arī ziemas sniegos nav nekas traks, ja ir labi apavi, silta jaka, cimdi un cepure. Tomēr izvēlēties maršrutu, kur jāiet līdz mērķim, jo citādi esam nekurenes vidū bez pajumtes – tas jau ir izturības pārbaudījums uz kuru ne visi ir gatavi.