Auto ar piekabi vadītāja tiesību iegūšana

Auto ar piekabi vadītāja tiesību iegūšana'- Autoskola PrestoBE kategorijai atbilst vieglais auto ar piekabi, precīzāk – B kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, ja šāds savienojums neietilpst B kategorijā. BE kategorija ir vajadzīga ikvienam, kurš ar vieglo auto vēlas vilkt jebkuru piekabi, kuras pilnas masa nepārsniedz 3, 5 tonnas. Ja ir nokārtota BE kategorija, auto vadītājs drīkst vilkt dažādas kravas – dzīvojamos treilerus, laivas, motociklus u. c. BE kategorijas vadītāja apliecības pretendentam jābūt nokārtotai B kategorijai.

Ja vēl nav iegūtas šādas tiesības, auto ar piekabi vadītāja tiesību iegūšana apgūstama tikai 2 nedēļu laikā un to var nokārtot no 18 gadu vecuma. BE kategorijas kursantu daudzumam ir tendence pieaugt, jo aizvien populārāk kļūst aktīvā atpūta – BE kategorijas tiesības kļūst par nepieciešamību. Ja ir iegūta BE kategorija, tad ar maksimums 3500kg vilcēju drīkst vilkt piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 3500kg. Sastāva pilnā masa var sasniegt 7 tonnas. Velkamās piekabes pilno masu ierobežo vienīgi vilcēja ražotājs. Šī informācija jāmeklē automašīnas tehniskajos datos.

Autovadītājam, kuram ir BE kategorija, ir tiesības vadīt šādus transporta līdzekļus: A kategorijas mehāniskos transporta līdzekļus – mopēdus, kura motora darba tilpums nepārsniedz 50 cm3, bet ceļu satiksmē pieļaujamais braukšanas ātrums nepārsniedz 45 km/h;A1 kategorijas mehāniskos transporta līdzekļus – motociklus, kuru darba tilpums nepārsniedz 125 kubikcentimetrus, jauda nepārsniedz 11 kilovatus un jaudas attiecība pret svaru nepārsniedz 0,1 kilovatu uz kilogramu, kā arī triciklus, kuru jauda nepārsniedz 15 kilovatus;B1 kategorijas mehāniskos transporta līdzekļus – kvadriciklus; Mehāniskos transportlīdzekļus, izņemot A kategorijas motociklus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg un sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz 8 vietas, šādas kategorijas vilcēja savienojumu ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg; vilcēja B kategorija savienojumu ar piekabi, ja šī savienojuma pilna masa nepārsniedz 3500 kg un piekabes pilna masa nepārsniedz vilcēja pašmasu; B kategorijas vilcēja savienojumus ar piekabi, ja šāds savienojums neietilpst B kategorijā un tā maksimālais ātrums ir vismaz 100 km/h. Piekabes pilnai masai jābūt vismaz 1000 kg, un piekabei jābūt aprīkotai ar slēgtu virsbūvi, kuras augstums un platums nav mazāks par vilcēja augstumu un platumu. Piekabes slēgtā virsbūve var būt arī nedaudz šaurāka par vilcēju, ar noteikumu, ka skats uz aizmuguri ir iespējams, tikai izmantojot vilcēja ārējos spoguļus. Piekabes faktiskā masa ir vismaz 800 kilogrami.

BE kategorija varētu šķist viegli nokārtojama, jo tiek uzsvērta jau iepriekš iegūto zināšanu un prasmju nostiprināšana un atkārtošana saīsinātā veidā. Tā nebūt nav – arī jauno prasmju apguvei ir jāpiešķir pietiekami liela nozīme, jo auto vadīšana ar piekabi ir pietiekami specifiska. BE kategorijas topošajiem īpašniekiem ir jāzina, ka: īpaši sarežģīta var būt pagriezienu veikšana, jo ar papildu transportlīdzekli nav viegli manevrēt līkumos un mainīt braukšanas joslas; pirms pagrieziena veikšanas, vadītājam jāspēj paredzēt pagriezienam vajadzīgā amplitūda, jo tai esot pārāk mazai, būs sarežģīti veikt pagriezienu un tiks apdraudēti citi ceļu satiksmes dalībnieki; jāatceras – jo smagāka krava, jo garāks bremzēšanas ceļš, tāpēc jāietur pietiekami liela distance no priekšā braucošajiem transporta līdzekļiem, lai straujas apstāšanās gadījumā nenotiktu sadursme; savam auto nedrīkst pievienot tādu piekabi, kas pārsniedz atļauto svaru – tas apdraud gan vadītāja, gan citu satiksmes dalībnieku drošību. Nepiemērota izmēra piekabe sarežģī it visu- nogriešanos, bremzēšanu un kustības uzsākšanu augšupejošā virzienā; uzmanīgi jābrauc sliktos laika apstākļos, jārēķinās, ka slīdēt var ne tikai mašīna, bet arī piekabe.

Lai mācītos un kārtotu BE kategorijastiesības, mācību piekabes   pilnai masai jābūt vismaz 1000 kg, un piekabei jābūt aprīkotai ar slēgtu virsbūvi, kuras augstums un platums nav mazāks par vilcēja augstumu un platumu. Ja tiek kārtota BE kategorija, mācību piekabei ir jābūt piestiprinātai pazīšanas zīmei – baltam vienādmalu trijstūrim (malas garums no 200 līdz 300 mm – atkarībā no transportlīdzekļa veida) ar sarkanu apmali (apmales platums – 1/10 no malas garuma), uz kura ir melns “M” burts.