Kā kopt zālienu?

zāles trimmerisSkaists un kopts zāliens ir katra privātmājas saimnieka sapnis. Taču, lai šī vēlme īstenotos, svarīga ir tā regulāra kopšana.

Augsnes sagatavošana

Pirms zāliena sēšanas svarīgi pareizi sagatavot augsni. Tā jāatbrīvo no nezālēm, jāpārliecinās, ka augsne ir pietiekami stingra. Vislabāk augsnes sagatavošanu veikt rudenī.

Sēklu izvēle

Nākamais solis ir zāliena sēklu izvēle. Pirms tam jāizvērtē, kāda veida zālienu vēlaties – tradicionālo, sporta vai kādu citu. Tāpat jāņem vērā arī augsnes veids – pieejamas sēklas smilšainai augsnei, ēnainām vietām u.c. Izvēloties sēklas, jāņem arī vērā ieteicamais augsnes biezums.

Zāliena sēšana

Vislabāk sēšanu veikt laikā, kad ir bezvējš. Jāseko arī līdzi informācijai, kas norādīta uz sēklu paciņas. Labākais sēklu iesējas dziļums ir aptuveni 1 cm. Zālienu ieteicams sēt pavasarī, kad beigušās salnas vai arī vasaras beigās.

Zāliena mēslošana

Lai zāliens augtu skaists, ieteicama arī regulāra mēslošana. Mēslojums jāizvēlas atbilstoši gadalaikam. Piemēram, pavasarī var izmantot slāpekļa mēslojumu, vasarā zālienu var mēslot ar mikroelementiem, savukārt rudenī ieteicams izmantot mēslojumu, kā sastāvā ir fosfors un kālijs.

Zāliena pļaušana

Protams, zāliens arī regulāri jāpļauj. Pirmo reizi tas jādara, kad tas sasniedzis 10 – 12 cm garumu, vēlāk to var darīt biežāk.  Šim nolūkam piemērota pļaujmašīna vai trimmeris (skatīt šeit). Tas, kādā augstumā zālienu pļaut, arī atkarīgs no laika apstākļiem. Piemēram, vasarā var atstāt garāku zāli, lai tā karstajā laikā neizdegtu.

Zāliena kopšana

Skaista zāliena uzturēšanai nepieciešama arī aerācija.  Piemājas teritorijas aerācijai var izmantot speciālus apavus ar asumiem, ar kuriem nepieciešams staigāt pa zālienu. Šī procedūra nepieciešama, lai saknēm piekļūtu skābeklis.

Tik pat svarīgs darbs ir arī zāliena tīrīšana. Tas parasti tiek veikts pavasara sezonā – zāliens tiek atbrīvots no vecajām lapām, zariem un citiem netīrumiem.

Problēmu novēršana

Pareizi sējot un kopjot zālienu, problēmām nevajadzētu rasties. Taču, ja tomēr zāliens neaug tā, kā vēlētos, nepieciešams noteikt problēmu un to risināt. Piemēram, ja zāliens šķiet pārāk blīvs, tam pavasarī jāveic jau pieminētā aerācija.