Kā noteikt, kad pienācis laiks jaunām ziemas riepām?

auto apdrošināšanaNekad nevar precīzi pateikt, cik ilgi riepas kalpos. Ziemas riepu kalpošanas laiks un nobraukums ir atkarīgs no dažādu faktoru kombinācijas: riepas dizaina, vadītāja braukšanas ieradumiem, klimata, ceļa stāvokļa un vispārējām rūpēm par sava auto riepām. 

Kā izlemt – ir laiks mainīt ziemas riepas? Par to vairāk raksta turpinājumā. 

Daži atskaites punkti un padomi

Pieci gadi – izvērtēšanas laiks

Pēc piecu vai vairāku gadu lietošanas riepas vismaz reizi gadā ir jāpārbauda profesionālim.

Desmit gadi ir maksimums

Ja riepas nav nomainītas 10 gadus pēc to izgatavošanas, piesardzības nolūkos tās ir ieteicams nomainīt pret jaunām pat, ja tās vēl kalpo labi un nav nodilušas līdz protektora nodiluma indikatoram. Tas attiecas arī uz rezerves riepām.

Pareiza apkope pagarina riepas kalpošanas laiku

Tu vari palielināt riepas ilgmūžību, uzturot pareizu gaisa spiedienu tajā, veicot regulāru riepu rotāciju un transportlīdzekļa apkopi.

Protektora dziļums – kādi ir noteikumi?

Lielākā daļa auto īpašnieku izvēlas ziemas riepas, kurām ir 11/32 collu protektora dziļums. Kad ziemas riepas ir nonākušas līdz protektora dziļumam – 6/32 collas, tās ir zaudējušas gandrīz visas savas funkcijas. Tādas riepas nesniedz nekādu saķeri ar ceļu. 

Taču, kad ziemas riepas sasniedz 5/32 collu protektora dziļumu, vairumam cilvēku tās izskatīsies tik tikko nodilušas. Īstenībā šādām riepām jau vajadzētu būt ceļā uz pārstrādes centru. 

Tev vienmēr ir jāseko līdzi nodilumam, ko mēra ar speciālu riepu protektoru mērītāju (milimetru mērītāju, bīdmēru) collās vai milimetros. Mājās pieejamie mērrīki var nebūt pietiekami precīzi, tādēļ vienmēr labāk mērījumus būtu veikt auto servisā, tomēr tie var sniegt aptuvenu sapratni par riepu stāvokli. 

CSDD noteiktās normas

Saskaņā ar CSDD normatīviem, ziemas riepām jābūt vismaz 4 mm protektoram. Jaunu ziemas riepu protektors ir 8-10 mm dziļumā. Ņem vērā, ka riepu nomaiņa var nebūt dienas jautājums, sevišķi, ja tuvojas oficiālais datums, līdz kuram vasaras riepas ir jānomaina pret ziemas, tāpēc plāno riepu nomaiņu laicīgi.

Noskaidro savu riepu vecumu

Lai noteiktu, cik vecas ir Tavas riepas, apskati mazos skaitļus riepu sānos, parasti tie ir ļoti tuvu riteņa malai. Kopš 2000. gada gumijas ražotāji standartizēja sistēmu, kurā šī identifikācijas numura pēdējie četri cipari norāda, kurā nedēļā (pirmie divi cipari) un gadā (pēdējie divi cipari) riepa ir ražota.

Dzīves ilgumu ietekmē arī tas, kā riepas tiek uzglabātas starp sezonām. Karstums un gaisma ir galvenie novecošanos veicinošie faktori, tāpēc uzglabā riepas vēsā, sausā, tumšā vietā, vēlams, hermētiskā plastmasas iepakojumā. Pirms noglabā  riepas līdz nākamajai sezonai, pārliecinies, ka tās ir tīras un koptas.

Rūpējies par savu auto un atbilstošu apdrošināšanu

Tev vienmēr vajadzētu pārliecināties par riepu vecumu un protektora biezumu, jo protektora biezums ir arī viens no faktoriem, ko apdrošinātājs ņems vērā ceļu satiksmes gadījumā. Pat, ja riepas ir tikai pāris gadus vecas, bet jau nobrauktas gludas, ir laiks jaunam riepu komplektam.

OCTA un KASKO ir populārākās apdrošināšanas polises, kuras sniedz neatsveramu atbalstu neparedzētās situācijās. Uzzini vairāk par apdrošināšanas segtajiem zaudējumiem un aprēķini polises cenu ērtos OCTA (uzzināt vairāk) un KASKO kalkulatoros šeit