Lai siltums sirdī un mājās

granulu apkures katliŠī vasara jau atkal uzdzen nostaļģiju. Atceros laiku, kad mācījos lauku pamatskolā. Tas bija maijs, neatceros vairs datumu, bet zinu, ka bija pats mēneša sākums. Pēc skolas ar draudzeni gājām uz Daugavu peldēties. Bridām ūdenī, vēsi nebija nemaz. Nu jau pagājuši daudzi jo daudzi gadi. Tūlīt atkal būs maijs.

Es sēžu ar karstas tējas krūzi pie loga un vēroju cilvēkus uz ielas. Cepures, biezas jakas un šalles. Pāri mugurai pārskrien drebuļi no vēsuma, kuru sajūtu atceroties to maiju un ūdeni upē. Tas man vecums tāds, vai patiešām laiks aiz loga paliek arvien nejaukāks?

Agrāk dzīvojot lauku mājā es lieliski zināju, ko nozīmē aiziet gulēt ar krāsns siltumu un pamosties dzirdot vēja aukas aiz loga, no gultas rītos izlīst bija praktiski neiespējami. Māja tika kurināta ar malku, bija vairākas krāsnis.

Tagad ilgs laiks pagājis, jau sen kā dzīvoju dzīvoklī un esmu aizmirsusi ko nozīmē skaldīt malku un kurināt krāsni. Neatceros vairs ko nozīmē, kad nav vilkmes un kad aptrūkstas avīžu un skalu iekuram.

Ja es tagad celtu vai iegādātos sev mājokli, tad noteikti pirmais, par ko padomātu – apkures katls. Es gribu, lai mājā vienmēr būtu komfortabli, silti un patīkami. Ja pašam ir ērti, tad arī idejas labāk raisās un darbi iet no rokas. Kādu apkures katlu izvēlēties, tas lai paliek vīriešu ziņā, par to sievietei nav jādomā, bet kā jau kārtīga saimniece, es esmu papētījusi kas ir kas, lai zinātu, ar ko vispār darīšana.

Izrādās, granulu apkures katli ir plašā izvēlē – sākot no pašiem vienkāršākajiem granulu apkures katliem līdz sarežģītām sistēmām, kas noteikti būs iederīgas lielos mājokļos. Kad sāku pētīt piedāvājumu Profs.lv mājaslapā, nedaudz apjuku – bez konsultanta palīdzības neiztikt.

Tagad es dzeru siltu tēju un gaidu, kad beidzot atnāks vasara ar sauli un siltumu, kas no tās nācis, nevis no apkures katla kaut kur dzīvokļu pagrabu melnajās dzīlēs. Svarīgi, lai cilvēkam siltums sirdī un mājās, tad viss notiks tā, kā iecerēts.