Padomi sava personīgā budžeta veidošanā

budžeta plānošana Personīgie finansiālie līdzekļi un savs budžets ir ikkatram aktuāls jautājums ikdienā, ja vien neesam ļoti bagāti un ienākumi ik mēnesi nenāk plūstoši.

Lielākoties mums ir jāsaprot, kādi ir mūsu ienākumi un izdevumi, kur katrs no šiem abiem spēlē ikdienā vienlīdzīgu un svarīgu lomu- Tu taču piekritīsi, ka nav iespējams tērēt naudu, ja tā netiek nopelnīta un sadalīta visām vajadzībām? Tāpēc budžeta plānošana ietver ne tikai pašdisciplīnu, bet arī plānošanu uz priekšu. 

Obligātie maksājumi

Nemainīgi finansiālie izdevumi ir mums ikvienam- mājokļa rēķini gan par īri, gan komunālajiem maksājumiem, transporta izdevumi (degviela vai mēnešbiļete), telefona apmaksa un pārtika. Protams, ka šie maksājumi ir nedaudz mainīgi, bet kā pamata izdevumi tie pavisam noteikti ir prognozējami.

Veidojot savu ikmēneša budžetu, uzreiz prioritāri iedali finanses šai sadaļai un tikai tad pārējām vēlmēm vai citiem pirkumiem. 

Nākamie maksājumi

Pēc prioritāro maksājumu sadales, saraksti savus nākamos svarīgos maksājumus- kursi, abonementi, kredīti un plānotie noguldījumi, piemēram, trešajam pensiju fondam vai kam citam. Veicot visus šos maksājumus, Tev paliks brīvā nauda, ar kuru atlikušo mēnesi varēsi iztikt.

Ja vēlies sev drošības sajūtu, tad sadali šo atlikušo naudu četrās vienādās daļās, proti, katrai nedēļai vienādu naudas lielumu. 

Vienāda alga, dažādi izdevumi

Ne katrs gada mēnesis ir ar vienādiem izdevumiem, tāpēc ne katrā mēnesī Tu varēsi pielāgot vienādu budžeta sadalījumu. Tev ir jāplāno ne tikai tekošais mēnesis, bet jādomā arī uz priekšu, piemēram, nākamajos mēnešos ir jāņem vērā, ka jāpērk OCTA auto apdrošināšanas polise, ziemas apavi, Ziemassvētku dāvanas vai bērns jāpalaiž skolā. 

Lai nebūtu kritiski grūti mirkļi, jo šie lielie papildus pirkumi ir jāveic gribot negribot, Tu vari laikus jau par tiem padomāt un ikmēneša budžeta plānošanā iekļaut kādu simbolisku naudas summu priekšdienām. Tādā veidā, piemēram, jau minētās Ziemassvētku dāvanas, neradīs viena mēneša ietvarā galvassāpes, jo atņems naudas līdzekļus parastiem ikdienas tēriņiem. 

Nauda un budžets kā spēle

Atrodi sevī azarta sajūtu un uzsāc spēli ar sevi! Piemēram, iztērēji 80 centus, bet 20 centi no eiro palika pāri? Netērē, bet ieber tos savā krājkasītē! Varbūt atver krājkontu jeb ziedo sev katru dienu vienu vai divus eiro- dienā šī summa liekas neliela, tomēr mēneša un vēlak gada kopējais uzkrājums rezultātā būs gana pieklājīgs. 

Katrs var atrast sev piemērotāko finanšu izaicinājumu, kuru ilgtermiņā piekopt- atliek tikai atrast savu pieeju!

Budžeta plānošana nav veids kā sevi ierobežot vai visu sev aizliegtu, bet tas ir veids, kā pārzinātu savu esošo naudu, lai plānotu kā to tērēt un, lai nenonāktu situācijā, ka nauda ir beigusies, bet alga vēl jāgaida ilgi.