STI – bīstamās seksuāli transmisīvās infekcijas

STI

Seksuāli transmisīvās slimības ko dēvē arī par STI jeb seksuāli transmisīvajām infekcijām, visbiežāk iegūst dzimumakta laikā. Bīstamākais šīm slimībām ir infekcijas iegūšanas ātrums, jo lai inficētos pietiek tikai ar vienu reizi, kas var būt pat nāvējoša. Slimības kļūst aktīvas jebkura seksuālā akta laikā – vai tas ir vagināls, anāls, orāls vai ir bijusi tikai rīvēšanās. Seksuāli transmisīvās slimības progresē ārkārtīgi strauji, ir ļoti lipīgas un izplatās neaptverami ātri.

Visbiežāk sastopamās STS ir sifiliss, hlamīdijas, mikoplazmoze, gonoreja, tāpāt smagākos gadījumos HIV/AIDS. Biežākā kļūda ir uzskatīt, ka nemainot partneri vai ja cilvēks rūpējas par savu higiēnu ar šādām slimībām saslimt nav iespējams, tomēr realitāte ir pavisam savādāka.

Vai esi drošs, ka neslimo ar STS?

Bieži vien cilvēki saņemot analīžu rezultātus ir pārsteigti, jo patiesībā seksuāli transmisīvo slimību nēsātājs var būt ikviens. STS bīstamība slēpjas  slimības norisē, jo par simptomiem parasti uzzina tikai jau infekcijas saasināšanās gadījumā. Tieši tas ir iemesls, kāpēc slimības ir ārkārtīgi viegli pārnēsāt un tās tik strauji izplatās.  Būtībā nēsātājs var būt ikviens un vienīgais veids, kā pārliecināties par savu veselības stāvokli, ir regulāri apmeklēt speciālistu un nodot asinsanalīzes, kas var uzradīt STS klātbūtni organismā.

Cik bieži nepieciešams pārbaudīties, lai dzīvotu mierīgi

Dzīvojot aktīvu seksuālo dzīvi ar 10 seksuālajiem partneriem gadā, pārbaudīties nepieciešams vismaz reizi gadā. Vēl vairāku partneru gadījumā ieteicams to izdarīt vismaz reizi pusgadā. Profilaktiski noteikti jālieto  prezervatīvs, kas pasargā no saslimšanas, taču arī ne visos gadījumos. Neskatoties uz to, ka lielākā daļa STS ir ārstējamas slimības un infekcijas, ārstēšanas veiksme un iznākums atkarīgs no slimības pakāpes. Jau ieilgušas un progresējošas slimības būs jāārstē ilgāk, tas būs dārgāk un diemžēl ir gadījumi, kad slimības var kļūt akūtas un neārstējamas. Tieši tāpēc pret šīm slimībām jāizturas ļoti nopietni un tam jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Kādi simptomi liecina, ka steidzami jādodas pie speciālista

Pie detrmatovenerologa steidzami jādodas, ja ir dedzinoša sajūta seksuālā akta laikā, sāpes urinējot, velkošas sāpēs vēdera lejasdaļā. Diemžēl, infekcijas var progresēt un izvērsties par hroniskiem iekaisumiem, piemēram, urīna izvadkanālā un dzemdes kaklā. Nereti “ielaistu” slimību gadījumā sievietēm bieži mainās menstruālais cikls vai sākas starpmenstruālā asiņošana. Tikpat liela iespēja ir saslimt ar Bartolīna dziedzera iekaisumu, kas ir ļoti nepatīkams, jo ārējos dzimumorgānos veidojas sastrutojoši, sāpīgi sabiezējumi.