Vērtīgi arhitektu pakalpojumi – nospiedumi nākošajām paaudzēm

Arhitekta profesija var šķist kaut kas pavisam tāls un netverams. Kā gan var iztēloties vai saprast, kā cilvēka iztēlē rodas tāds brīnums, kā tik daudz apspriestā Gaismas pils? Daļa šo ēku kritizē, daļa sauc to par fenomenu, tomēr vienaldzīgu neatstāj nevienu. Vēl īpašāka šī celtne ir tāpēc, ka to projektējis pasaulē zināmākais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts.

Slavenākais latviešu arhitekts pasaulē

Gunārs Birkerts ir dzimis 1925. gadā un ir visu laiku zināmākais, ražīgākais un ievērojamākais arhitekts. Viņa radīto darbu saraksts ir ļoti plašs – universitātes, bibliotēkas, muzeji… Lielākā daļa projektu tapuši ASV, kur arhitekts dzīvojis lielāko daļu savas dzīves un atstājis savas pēdas amerikāņu kultūrā, kur sniedz arhitektu pakalpojumus. Amerikāņu vidū G. Birkerts izceļas ar ziemeļnieku pieeju un interesi par organiskiem materiāliem, konkrētas vides formu, gaismas izmantošanu. Arhitekts lasījis daudz lekcijas pazīstamās universitātēs, skolās un saņēmis daudz balvas.

  1. Birkerts Latviju pameta 1943.gadā Otrā pasaules kara laikā un nonāca Vācijā. Pēc kara studēja Štutgartes Tehniskajā augstskolā un 1949. gadā pārcēlās uz ASV. Tas bija ideāls laiks, to tieši pēc kara Amerika bija pasaules arhitektūras centrs, tur attīstījās modernisma idejas un tika risināti dažādi tehnoloģiskie jaunumi. 60.gados G.Birkerts nodibināja savu biroju un sāka triumfālo karjeru, kad realizēja Mineapoles Federālo rezervju bankas projektu. Vērtīgi arhitektu pakalpojumi kļuva par profesionāļa ikdienu.

Ēka izcēlās ar spilgtu tēlu, inovatīvu konstrukciju, kā arī apvienoja idejiskos un tehnoloģiskos risinājumus. Arhitektu pakalpojumu sarastā tāpat jāatzīmē Stikla muzejs Korningā un Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu ēka, kas 2007. gadā iekļautas Amerikas arhitektu institūta 150 vislabāko ASV uzcelto ēku sarakstā.

Gaismas pils celtniecība – dāvana dzimtenei 

Latvijā G. Birkerts savus arhitektu pakalpojumus sniedza tieši ar bibliotēkas jeb Gaismas pils projektu, ko iniciēja vietējie arhitekti. Gaismas pils bija pirmais laikmetīgās arhitektūras nesējs Latvijā.  Tā ir ēka ar leģendu, ilgtspējīgu arhitektūru. Pats arhitekts saka, ka šī ēka ir ārkārtīgi nozīmīga ne tikai pasūtījums un darbs, bet ēka dzimtenei un Latvijai, kurai viņš atdevis savu sirdi un dvēseli un tā sanākusi tieši tāda, kādu to iztēlojies. Saistībā ar gana lielo kritiku, arhitekts norāda, ka katra jaunceltne rada rezervētu attieksmi un negācijas. Tomēr tā ir paliekoša vērtība, kas sevi pierādīs nākošajām paaudzēm.